השקעות נדל"ן באירופה – כמו ילד בחנות ממתקים

חוסר האטרקטיביות של השקעות הנדל"ן בארץ מביא רבים לבצע את הקפיצה להשקעות מעבר לים. לא מעט השקעות מתנקזות אל עבר אירופה, ומשכך, בחנו עבורכם – מהם היתרונות והחסרונות של השקעות נדל"ן באירופה?

דגל איחוד האירופאי
תוכן העמוד:

הריבית הכמעט אפסית בבנקים, שאינה מניבה רווחים לבעלי הון, לצד אי וודאות שוק ההון בכלל, ובימי הקורונה בפרט, מביאה רבים לחפש אלטרנטיבות השקעה להשיא את רווחיהם, ולא מעט פונים אל עבר שוק הנדל"ן בתקווה שזה יספק פתרון הולם.

אולם, בעוד בניגוד לאמורים לעיל, השקעה בנכסים מאפשרת קבלת נכס מוחשי, גם השקעות הנדל"ן ברחבי ישראל אינן מסבירות פנים. מחד, עומדים נכסי הנדל"ן הפרטיים, הדורשים ממשקיעים הון התחלתי גבוהה, ומציגים תשואה עגומה שאינה עולה על 4%.

מנגד, עומדים נכסי הנדל"ן המסחרי, שעל אף התשואות הגבוהות שמציגים, כרוכים בעלויות מימון גבוהות ואינם מספקים מרווח תמרון רחב. משכך, רבים עוברים לבצע השקעות נדל"ן באירופה.

השקעות נדל"ן באירופה – למה?

אירופה החלה בשנים האחרונות לקבע את מעמדה כמוקד השקעות, ובפרט השקעות נדל"ן, לרבים ברחבי ישראל. מעבר לתשואה הגבוהה אותה ניתן לקבל ברחבי היבשת, ישנם מספר יתרונות נוספים, שהופכים את היבשת הקטנה למוקד אטרקטיבי.

רחוק מהעין, רחוק מהלב – הקרבה הגיאוגרפית

ראשית, עומדת הנוחות הגיאוגרפית. על אף שמשקיעים רבים רואים ערך רב בביקור הנכס באופן תדיר, כמעט כולם מסכימים על כך שיש לאפשר הגעה נוחה אל הנכס לפיקוח ובקרה ואף לביקור אקראי.

משכך, אירופה עולה על מקבילותיה האמריקאיות, שכן מצויות במרחק נגיעה.

 הכל מהכל – גיוון במלוא מובן המילה

מעבר לנוחות ולתשואות, יבשת אירופה, כיבשת הכוללת 50 מדינות, מציעה מגוון שלם, בכל תחום עליו תוכלו לחשוב. תנאיי המיסוי המדיניים והעירוניים במעמד הרכישה ובעת קבלת תשלומים, פנייה אל שוכרים ארעיים או כאלו המעוניינים להשתקע, בחירת סקטור משכירים ייעודי ואף שיעור ההשקעה – אירופה מציעה לכל משקיע כל השקעה בה הוא מעוניין, ומשכך, עולה על אפיקי ההשקעה הישראליים בכל מידה אפשרית.

אז מהן האפשרויות העיקריות העומדות בפנינו?

נפלו לתחתית – מדינות PIGS

השם PIGS הוא בעצם ראשי התיבות של ארבע המדינות אשר נפגעו באופן הקשה ביותר ממשבר הסאב פריים האמריקאי, הן פורטוגל, איטליה, יוון וספרד. מדינות אלו, אשר כלכלתן בכלל, ושוק הנדל"ן בפרט, ספגו מפלה קשה, מציגות נכסים במחירים שאינם הולמים את שווים הריאלי, המעניק הכנסה גם מהשבחת הנכס לאורך השנים.

ספרד – Viva Espana

המשבר הכלכלי הוביל את המדינה לאחוזי אבטלה היסטוריים, אשר עמדו בשיאם על 26%, ולירידה במחירי הנכסים הנעה בין 45% במרכזי הערים ועד ל – 65% באתרי התיירות במדינה. החל משנת 2014, החלה המדינה להציג נתוני התאוששות, המאפשרים ביצוע השקעה תוך וודאות יחסית ליציבות השוק.

ספרד מהווה אימפריית תיירות, היות והיא ממוקמת באזור דרומי, המעניק אקלים חם ונעים לאורך רוב ימות השנה, לצד קו חוף הנושק לסך של 5 קילומטרים.

בסך הכל, בשנת 2018 הגיעו לגבולות המדינה למעלה מ – 89 מיליון תיירים. נקודות ההשקעה העיקריות ברחבי המדינה הן הבירה מדריד, מוקד התרבות ברצלונה ועיירת החוף מלאגה.

יוון – חופים ותיירים

המדינה הים תיכונית מוכרת בעיקר בשל התרבות, ההיסטוריה והחשיבות לסדר העולם החדש. מייסדת הדמוקרטיה כוללת בשטחה למעלה מ – 3,000 איים, ונחשבת ליעד תיירותי מועדף בקרב רבים.

בשנת 2018, הגיעו לגבולותיה של יוון סך של 33 מיליון תיירים, למעלה מפי 3 ממספר התושבים בה.

המדינה החלה במגמת התאוששות משמעותית רק בשנת 2018, הודות לתיירות הענפה וסיוע נדיב מטעם מדינות גוש היורו.

אותה שנה, החל שוק הנדל"ן לטפס לראשונה, והציג עליית מחירים של 1.9%, שלדעת רבים, תימשך בעתיד הקרוב. בין יעדי ההשקעה ביוון ניתן למצוא את אתונה, סלוניקי וכריתים.

פורטוגל – האחות הפורטוגזית של ספרד

אומנם פורטוגל עלתה לכותרות החל מקבלת ההחלטה להעניק דרכונים פורטוגליים למגורשי ספרד, אולם יודעי דבר מודעים ליתרונותיה של האימפריה הימית לשעבר.

המדינה, השוכנת בחצי האי האיברי יחד עם ספרד, נהנית מאותו אקלים נעים ומקו חוף המשתרע לאורך כמחצית מדינה, ומשכך, נהנית מהיקף תיירות משמעותי לכלכלה המקומית.

ירידת המחירים בשוק הפורטוגלי ארכה עד לשנת 2016, ומאז, נצפתה עלייה של התוצר הלאומי הגולמי וירידה של אחוזי האבטלה. משכך, פורטו וליסבון, הערים הגדולות במדינה, הופכות לאטרקטיביות במיוחד.

מעצמות עולמיות – אנגליה וגרמניה

בניגוד למדינות שצוינו לעיל, מדובר על מעצמות כלכליות ששמרו על יציבות לאורך זמן. אולם, למרות שהיציבות המדוברת מגדילה את וודאות ההכנסה, היא מביאה לייקור נכסי הנדל"ן בחלקן. משכך, מחפשים משקיעי נדל"ן, גם באלו, את היעדים האופטימליים.

אנגליה – פריחת הצפון

עיקר ההשקעות במולדת הכדורגל מתנקזות לאזור הצפון, זאת בשל תוכנית Northern Power, אשר נועדה לפתח ולחבר את הצפון למרכז הפעילות המדיני בלונדון.

באזורים אלו פועלות מספר מהאוניברסיטאות החזקות בממלכה, ומספר הסטודנטים ברחבי הערים עומדים על מאות אלפים. בין הערים הממולצות להשקעה ניתן לאתר את לידס, שפילד, ליברפול ומנצ'סטר.

 

גרמניה – בין מזרח למערב

טבעי שהכלכלה הגדולה והחזקה בכל אירופה תמשוך משקיעים רבים. אולם, בטרם צלילה לשוק הנדל"ן הגרמני, עליכם להיות מודעים לנקודה אחת. עד שנת 1990 נחלקה גרמניה לשניים, בעלות הברית מחזיקות במערב, וברית המועצות מחזיקה במזרח.

הדוגמה הטובה ביותר להמחיש את מצבה של מערב גרמניה היא נורדיין וסטפאלייה, או בשמה המקוצר, NRW. מדובר על אחת הפדרציות המפותחות ביותר בגרמניה, שכן בגבולותיה מצויות 21 מתוך 50 הערים הגדולות בגרמניה, בהן חברות רבות, עשרות מוסדות אקדמאים מוכרים וכן הלאה.

יש לציין כי חלקה המזרחי של גרמניה מעניק אפשרויות השקעה אותנטיות ובתוליות יותר, שכן כולל שרידים ארכיטקטוניים מרהיבים, לצד פיתוח בימים הללו.

נקודות ההשקעה האופטימליות בגרמניה, מעבר לברלין, הן דורטמונד, דיסלדורף, אסן ודרזדן.

פולין ומזרח אירופה

שתי יתרונות עיקריים למדינות שיגיעו בחלק זה של המאמר. הראשון, מדובר על המדינות הקרובות ביותר לישראל, מה שמגביר את אפשרות הפיקוח על הנכס.

שנית, מדובר על אזורים זולים משמעותית מאלו המצויים במרכז ומערב אירופה, מתוך שלל סיבות.

לצד יתרונות אלו, יש לעמוד על כך שלמרות הפיגור הכלכלי והחדשני במדינות אלו, כולן מציגות מגוון אפשרויות רחב בעבור תיירים. ספורט אקסטרים, חופשות בטן גב ואתרי מורשת ותרבות היסטוריים, הופכים את היעדים הללו לכוכבי תיירות עולים.

פולין – ממשל אחראי

אחת האירופאיות הבודדות שכמעט ולא נפגעו מהמשבר העולמי, בעיקר הודות להקשחת תנאי המשכנתאות והעלאת הריבית. פעולות אלו יצרו שוק נדל"ן מקומי נעדר כל ביקוש, המעניק כוח רב לרוכשים.

לצד זאת, פעולות אותן החל לנקוט הממשל הפולני, הביאו לעליית מחירי הנדל"ן בכ – 7%, עלייה שצפויה להימשך. נתון זה, לצד השימוש במטבע המקומי, הזול משמעותית מהיורו, מאפשר אפיק השקעה ראוי לכל אדם.

בולגריה – למרבה ההפתעה

מאז שנת 2007, בה נכנסה בולגריה לגוש היורו, החלה מהפכה במדינה, אשר צפויה להימשך במהלך השנה הקרובה, בה יעברו הבולגרים למטבע היורו, אשר יחזק את הכלכלה המקומית.

בניגוד למה שניתן לחשוב, בולגריה מציעה אפיקי השקעה מכל הסוגים. חופשות סקי, רביצה לאורך חופי הים השחור, חגיגות באחת מהערים המרכזיות ואף הקמת עסקים בסופיה הבירה, המתאפשרת הודות למס חברות נמוך ולתשתיות מהטובות בעולם.

במספרים – כמה נרוויח וכמה נשלם על השקעות נדל"ן באירופה?

מדינה

תשואה ממוצעת

שיעור מס בגין שכירות

שיעור מס במעמד הרכישה

אנגליה

10% – 7%

20% – 9%

מדורג: 12% – 0%

גרמניה

9% – 6%

2.71%

5% – 3%

ספרד

12% – 8%

24% – תושב זר

19% – תושב ספרד

10% – 7%

פורטוגל

6%

28% – 21%

8.1% – 6.1%

יוון

8% – 5%

7.5%

13% – 8%

פולין

11% – 7%

מדורג: 32% – 8.5%

דירת קבלן – 0

יד שנייה – 2%

בולגריה

12% – 6%

10%

4% – 2.5%

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב telegram
מידע שכדאי לקרוא לפני שמשקיעים באירופה
דילוג לתוכן