השקעות נדל"ן בלידס: כלכלה יציבה ותשתיות מבוססות

המרדף אחר יעדי השקעה אטרקטיביים מוביל רבים אל צפון אנגליה. צפון אנגליה מועדת לפיתוח בשנים הקרובות, מעין "פיצוי" על עוולות העבר, ולכם יש הזדמנות להרוויח מכך. לידס היא אחת הערים הגדולות בצפון המדינה, שכן מהווה אחת ממושבות הסטודנטים הגדולות בצפון ומעצמת גופים פיננסיים, שבין היתר הפכו אותה לאחד מהמקומות בהם קצב גידול האוכלוסין הוא הגבוה ביותר במדינה. קראו על השקעות נדל"ן בלידס.
ארמון בלידס
תוכן העמוד:

אנגליה – מעצה כלכלית אירופית ועולמית

השקעות נדל"ן מעבר לים כבר מזמן אינן בגדר חריג. משקיעים רבים עוזבים את השוק הישראלי, בו המחסור החמור בהיצע מוביל למחירי דירות אסטרונומים וכן בשל התשואה על נכסי נדל"ן למגורים, שאינה מצליחה לעבור, במרבית המקרים, את רף 6%.

משקיעים רבים בוחרים באירופה כיעד המועדף, שכן נכסים אלו נמצאים במרחק נגיעה מידיהם של המשקיעים. רבים מאלו פונים אל עבר השקעות באנגליה, שכן מדובר במעצמה כלכלית אירופית ועולמית.

 

צפון אנגליה: יעד פיתוח לאומי

בניגוד לקו המחשבה של האדם הממוצע, לפיו יש להשקיע במרכזי הערים, ישראלים רבים מחפשים את ההזדמנויות האיכותיות יותר, המאפשרות קבלת אחוז תשואה מקסימלי לצד תשלום נמוך על מחיר הנכס, לצד פיתוח אזורי וגידול בכמות האוכלוסייה.

משכך, ישראלים רבים, בשל תוכנית Northern Powerhouse, בוחרים להשקיע בצפון. מטרת התוכנית האמורה היא עידוד החוזקות הכלכליות המצויות בצפון, בין היתר על ידי יצירת דרכי גישה חדשות, לרבות כבישים ורכבות וכן השקעה ענפה במדע וחדשנות. אחת מהערים כלפיהן מכוונת התוכנית היא לידס.

 

צמיחה וכלכלה – הכירו את לידס

לידס הינה העיר הגדולה ביותר במחוז יורקשייר, המהווה אחד מהמחוזות הגדולים במדינה ובו 1.88 מיליון תושבים. העיר עצמה מהווה בית לכ – 818,085 תושבים, תוך הצגת גידול אוכלוסין ממוצע במהלך השנים 2019 – 2011 של כ – 1.07% בשנה, המהווה אחד משיעורי גידול האוכלוסין הגדולים במדינה.

כמו כן, מעבר להיות העיר חלק עיקרי בתוכנית הפיתוח עליה הכריזה הממשלה, העיר מהווה מוקד כלכלי בצפון המדינה, הגלום במספר ענפים עיקריים.

 

מרכז פיננסי ומקצועי

ראשית, יש לעמוד על היקף המסחר הפיננסי – בנקאי המתרחש בעיר. בשנת 2011, ענף הפיננסים בלידס לבדו עמד על שווי של 2.1 מיליארד פאונד, והתמקם במקום החמישי במדינה.

התחזיות באותה שנה נבאו גדילה של 25% בכלכלת הפיננסים בעשור שלאחר הבחינה. התוצאות, המציבות את לידס כמרכז ענפי הפיננסים והמשפט מיד במקום השני, לאחר לונדון, לא משקרות.

 

תעסוקה ואקדמיה

כמו כן, ישנן תעשיות רבות נוספות הפועלות כיום בלידס. בשל הכספים הרבים המועברים לאזור הצפון, בין היתר על חשבון אלו של לונדון, חברות רבות העדיפו להעתיק את מיקומן אל העיר, ואלו לקחו יחד איתם את עובדיהם.

מפעלים מענפי רבים, ובהם הייטק, טכנולוגיה, רפואה ותקשורת, הקימו בסיסי עבודה בעיר שתורמים להמשך צמיחתה.

לצד כל אלו, מתבססת כלכלת לידס גם על ההשכלה הגבוהה בעיר. בלידס מצויות שלוש אוניברסיטאות, בהן לומדים 60,000 סטודנטים (נכון לשנת 2016), המציבים אותה כאחת מערי הסטודנטים הגדולות ביותר בממלכה.

הביקוש הגבוה שנולד מריבוי הסטודנטים וממעבר העסקים הרבים לעיר, הוביל להקמת תשתיות תחבורה רחבות בעיר. בעיר מערך אוטובוסים נגיש, רכבת המגיעה לכלל קצוות העיר, המשמשת כ – 50,000 תושבים ביום בעזרת 900 רכבות וכן במרחק 13 קילומטרים מהעיר מצוי שדה תעופה בין לאומי.

 

השקעות נדל"ן בלידס: חזק ביחס לצפון, זול ביחס לכולם

בטרם נסקור את מחירי ומצב שוק הנדל"ן בלידס, יש לעמוד על נקודה חשובה. בדומה לכלל הערים הגדולות בממלכה, קיים בעיר מחסור במגורי סטודנטים. מחסור זה, לצד גידול מתמיד באוכלוסייה, יוצר שוק פעיל בו יש ביקוש מתמיד לדירות.

 

שווי שוק: מחירי הנדל"ן בעיר

שווי נכס ממוצע בלידס עומד על  225,032 פאונד. על אף שמדובר בשווי נמוך משמעותית מהממוצע המדיני (319,967 פאונד), השווי האמור גבוה מהממוצע בצפון המדינה לבדה. לפיכך, ניתן לראות כי מדובר בעיר אטרקטיבית יותר משאר חברותיה, הצפוניות, בשל היותה עיר מפותחת מעבר לכל השאר.

מתוך כך, ניתן להסיק שהחוסן הכלכלי בעיר משפיע על שווי הנכסים, לצד התשואה עולה מהם. במהלך 10 השנים האחרונות, ניתן היה לראות גידול מאסיבי בערכי הנכסים, שהעלו את ערכם בכ – 32.65%.

נתונים אלו, לצד העובדה שהנדל"ן בעיר עדיין ממשיך לצמוח (1.5% ב – 12 החודשים האחרונים, הכוללים בתוכם גם את משבר הקורונה) מציבים את לידס כיעד השקעה אטרקטיבי במיוחד. לאלו שיטענו כי העלייה בשנה האחרונה מהווה רגרסיה לעומת התשואה ב – 10 השנים האחרונות, אמליץ לחכות לסיום פרויקט עידוד הצפון. משקיע נבון מזהה השקעה איכותית עוד בטרם התחילה להניב.

 

תשואה ומיסוי

לידס מחולקת לכ – 29 אזורים, המצויים הן במרכז העיר והן מסביבה. התשואה הממוצעת של כלל הנכסים ברחבי הממלכה עומד על שיעור של 10% – 7%. בהינתן מחירי הנכסים בעיר, מדובר על הכנסה ממוצעת של 22,500 – 15,700.  החשיבות של הסכום אותו מניב הנכס בכל שנה מקבל משנה תוקף כאשר דנים על שיעורי המס המוטלים במדינה.

ראשית, אנגליה חתומה על אמנת מס אל מול ישראל. כך, לא תיאלצו לשלם מס כפול אלא להשלים את שיעור המס הנדרש בארץ בלבד. כמו כן, שיעור המס בעד רכישת הנכס עצמו יעמוד במרבית המקרים על 2% בלבד, ובמקרים מסוימים, בהם ערך הנכס הנרכש אינו עובר את רף 125,000 פאונד, יעמוד שיעור המס על 0%(!).

 

האם משתלם להשקיע בנדל"ן בלידס?

לידס היא אחת הערים הגדולות בצפון אנגליה, ולה כלכלה יציבה ותשתיות מבוססות. אל העיר הגיעו בעשור האחרון חברות ועסקים רבים, וכן מציגה נתוני הגירה מהטובים בממלכה. לצד אלו, העיר צפויה לגדול מכוח תוכנית Northern Powerhouse.

כמו כן, בעיר סטודנטים רבים, המציבים אותה כמרכז אקדמאי אנגלי. סטודנטים אלו יוצרים ביקוש למעונות באיכות טובה. בשל העובדה שענף הנדל"ן בעיר ממשיך לצמוח, לצד עלייה במחירי הנדל"ן באופן קבוע, ניתן לקבוע שהשקעות נדל"ן בלידס מגשימות את הרציונל שעומד מאחורי יציאה מלונדון, הוא השקעה איכותית במחיר נמוך.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן