קוראים בתה: מה צפוי לקרות לשוק הדירות הבריטי בעקבות משבר הקורונה?

וירוס הקורונה לא פסח על רוב העולם המערבי, וגם בבריטניה הוא גרם לשיתוק משמעותי בשוק הדיור והנדל"ן. מהן התחזיות של אנליסטים מקומיים להמשך? מהן מגמות המחירים הצפויות בשוק הדיור הבריטי וכיצד יגיבו תושבי הממלכה המאוחדת לשינויים הללו?
תמונת רחוב באירופה
תוכן העמוד:

עם פרוץ נגיף הקורונה בריטניה עצרה את פעילותה, גם אם באיחור מה בהשוואה לרוב מדינות אירופה. מרכזי קניות נסגרו, סגר הוטל על תושבי הממלכה, הגבלות שונות נכנסו לתוקף ובתוך כך – גם שוק הנדל"ן שותק כמעט לחלוטין.

כיצד השפיעו השינויים הללו על משקיעים, על בנייה חדשה ועל מחירי הדיור וכיצד הם עתידים להשפיע על שוק הנדל"ן המקומי? יצאנו לבדוק.

 

יש תקווה: לא צפויה ירידת מחירים דרמטית

מחירי הדירות ברחבי בריטניה עתידים לרדת באופן מינורי במהלך החודשים הקרובים, וסביר להניח שלא מדובר בירידה דרמטית כמו זו שחוותה בריטניה בשנת 2008, כך על פי אנליסטים בכירים.

וירוס הקורונה עצר לחלוטין את שוק הנדל"ן למגורים, זאת לאחר שהממשלה החליטה על שורת הגבלות הנוגעות לתצוגת בתים חדשים וקידום נכסים על ידי סוכני נדל"ן, כחלק מהמאבק הנרחב יותר בנגיף.

כיוון שעדיין אי אפשר "להספיד" את הקורונה לחלוטין וכל עוד ההתפרצות נמשכת, לא ניתן לנבא באופן מדויק את מחירי הדירות העתידיים, אך בהחלט ניתן לשער כי שילוב בין שיעור ריבית נמוך ומחסור בהיצע רחב – יגבילו היווצרות של ירידות מחירים חדות.

 

2008 חוזרת? לא בקרוב

בשנת 2008 הזכורה ל"טוב", מחירי הדירות בבריטניה צנחו בשיעור של כ-16%, זאת במקביל מחנק אשראי קטסטרופלי בינלאומי. התרחישים הללו, מדגישים מומחים, לא צפויים לחזור על עצמם עקב התפרצות הקורונה.

ראשית, המערכת הבנקאית עמידה הרבה יותר ממה שהייתה בשנת 2008, הממשלה תומכת באופן משמעותי במשקי הבית ברחבי הממלכה כדי שיוכלו לצלוח בשלום את המשבר הנוכחי ובנוסף לכך שיעור הריבית נמוך מאוד, שכן בתחילת חודש מרץ הוריד בנק אנגליה את שיעורה מ-0.75% ל-0.25%.

הגורמים הללו אמורים למנוע נפילה דרסטית ועל פי התחזיות – לתמוך בביקוש העולה ברחבי בריטניה.

 

חזרה הדרגתית לשגרת בנייה

הבריטים חיכו (בסבלנותם המפורסמת) שהמגיפה תיעצר, צייתו לכללי ההסגר – ונראה שהיום הממלכה מתחילה להתאושש, לפחות בכל הנוגע לפן הנדל"ני-כלכלי.

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הודיע בימים אלה על חידוש פעילות הבנייה, זאת כחלק מהצעדים הראשונים שנוקטת הממשלה לחזרה מתונה לשגרה.

 

שוק הדירות הבריטי: דרך חיים חדשה?

מומחי רכוש בריטיים ואנליסטים ברחבי הממלכה משתעשעים ביצירת סקרים שונים וגיבוש תחזיות מגוונות בנוגע למה שיקרה כשהקורונה תהיה מאחוריהם. בין השאר, תהו האנליסטים האם יחולו שינויים בהתנהגות הצרכן כתוצאה מהתפרצות הנגיף והזמן ה"קפוא".

נראה כי עבור תושבי בריטניה שתכננו מעבר דירה, הקורונה שיבשה רק את לוחות הזמנים – אך לא את התוכניות. הבריטים מחכים ששוק הנדל"ן יתעורר מחדש (מה שצפוי לקרות, כאמור, בימים אלו ממש) ובמקביל, מנסים האנליסטים לנתח את התנהגותם העתידית של התושבים במובן הרחב יותר של דפוסי הדיור שלהם.

בחודשים האחרונים, כפי שנוכחנו לגלות גם במדינת ישראל, עבודה מהבית הפכה לסגנון קריירה לגיטימי לחלוטין והיום ישנן תהיות האם לא יהיה מדובר בפתרון ארוך טווח. במידה ואכן כך יקרה, דפוסי הדיור עתידים להשתנות – שכן עבור רבים מהתושבים השיקול האם להתגורר קרוב למקום העבודה יתבטל מאליו. 

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן