השקעות נדל"ן באנגליה – סקירה מקיפה ליעד המבוקש בקרב המשקיעים

אנגליה, אחת מהמדינות המתועשות ביותר בעולם, במרחק 5 שעות טיסה מישראל, בעלת כלכלה יציבה וחזקה, מערכת משפט מסודרת והזדמנויות נדל"ן מסקרנות
השקעות נדל
תוכן העמוד:

אנגליה שהייתה מחלוצות המהפכה התעשייתית במאה ה- 18, נחשבת כיום לאחת המדינות המתועשות ביותר בעולם. היא מייצרת מספר מוצרים, מובילה בבניית ספינות ויצרנית חשובה של טקסטיל ומוצרים כימיים. מכוניות, רכבות ומטוסים הם גם מוצרי תעשייה חשובים באנגליה, תעשיית ההיי-טק גם כן תפסה חלק נכבד באמצע המאה ה- 20 "על חשבון" צניחתן של התעשיות הכבדות כמו כריית פחם, תעשיות הפלדה וכו'..

במהלך העשורים האחרונים במאה ה- 20 הפכה העיר לונדון לאחד המרכזים הפיננסים הגדולים בעולם, יחד עם טוקיו וניו יורק. זאת בנוסף למאפיינים הרבים של לונדון יוצרים את הביקוש לנדל"ן בעיר. ממשלת בריטניה לא אוהבת את העובדה שבלונדון נוצרה בועת מחירים, לכן באנגליה מתקיימת תכנית העדפה מתקנת, שנועדה לצמצם את הפערים בין לונדון לצפון המדינה. וכך נוצרה הזדמנות חדשה לביצוע השקעות נדל"ן באנגליה בערים השוכנות בצפון אנגליה.

לונדון VS צפון אנגליה

עיקר פעילות הנדל"ן במדינת אנגליה קורת בעיר לונדון ובערים השוכנות בצפון אנגליה, כמו מנצ'סטר, ליברפול, לידס, ניוקסל ושפילד. על מנת להבין לעומק את השוני בין השקעה בלונדון לבין הערים בצפון אנגליה, נחדד את הסקירה בנפרד.

נדל"ן בלונדון

בכל הקשור ללונדון, עיקר הפעילות כיום הינה סביב בנייני מגורים, בין אם רכישות בניינים קיימים והסבתם למגדליי מגורים ובין אם בהשבחת בנייני מגורים קיימים ע"י חברות נדל"ן ענקיות. אלו שהביעו תעוזה בכניסה לשוק הנדל"ן בלונדון בזיהוי הפוטנציאל הגלום בהשקעה לאחר הברקזיט, שהשפיע משמעותית על הכלכלה הבריטית וגרם לירידה חזקה של הלירה שטרלינג.

אם נחזור קצת אחורה אל שנת 2007, לונדון היא עיר תוססת ומרכזית, שוק הנדל"ן מסמן מחירים גבוהים עד לכדי לא הגיוניים ועבור רוב האנשים גם לא אפשריים אך זה קורס בכ- 45% בעקבות ספיגת ריקושטים ממשבר הסאב פריים שמתרחש בארה"ב באותה תקופה. לא רק לונדון סופגת פגיעה באותה תקופה, בשנת 2008 משבר הסאב פריים בארה"ב הופך למשבר כלכלי עולמי ופוגע בלא מעט מדינות, חזקות וחלשות.

ממשלת בריטניה השכילה לעשות ולצלוח את שיקום כלכלת המדינה, וכמו כן גם את הכלכלה של עיר הבירה שלה לונדון, כעבור שנה וחצי מהמשבר החלו לשוב המשקיעים אל לונדון ואל אנגליה כולה.

ההנחה של המשקיעים לגביי לונדון הייתה שמעצם היותה לונדון, הצפי הוא שהכלכלה תתאושש ומחירי הנדל"ן ישובו לרף המחירים שלפניי המשבר. והרי לפניהם הזדמנות לרכישת נדל"ן במחירים נמוכים משמעותית מתקופת השיא. בדיעבד, הם צדקו.

מחירי הנדל"ן בלונדון גבוהים יחסית לצפון אנגליה,  נכס במרכז העיר יתומחר באזור ה- 4,000 ליש"ט למטר רבוע ובימים אלו מעטים המשקעים שבחורים לבצע השקעות נדל"ן באנגליה ופונים ללונדון, עיקר פעילות המשקיעים מופנת להשקעות בצפון אנגליה.

 

השקעות בצפון אנגליה

כאמור, ממשלת בריטניה לא אהבה את בועת הנדל"ן שנוצרה בלונדון, ועל כן החליטה לפתח את האזור הצפוני באנגליה ע"י תכנית הנקראת Nortern Powerhouse, עיקר התכנית כולל פיתוחים בתחומים שונים, החל מעידוד חברות ענק לעבור צפונה ע"י הורדת מס חברות ושכירות נמוכה למפעלים ומשרדים, לדוגמא העברת ערוץ הבי-בי-סי למנצ'סטר עם כל עשרות אלפי עובדיו. תכנית פיתוח הצפון מעודדת וממריצה השקעות נדל"ן באנגליה עבור משקיעים זרים, המזהים את הפוטנציאל הגלום בעליית ערך הנדל"ן למשך תהליך הגשמת תכנית פיתוח הצפון.

בתחום התחבורה, התכנית כללה הקמת רכבת מהירה במיוחד מלונדון צפונה, במטרה לקצר משמעותית את זמני הנסיעה וכן הקמת כביש מנהרה מהיר בין מנצ'סטר לשפילד. זאת בנוסף להרחבת נמלי התעופה והים (9 נמלי תעופה בין לאומיים רק בצפון אנגליה)

הכוח הפוליטי והכלכלי של צפון אנגליה הועבר בהסכמה מהממשל המרכזי בלונדון אל גוף עצמאי ונפרד שמנהל את מטרופולין מנצ'סטר מבחינת תכניות בינוי, התפתחות עירונית, תחבורה ועוד

גם תחום החינוך וההשכלה כלול בתכנית הפיתוח, ובו נמשכת פעולת הרחבת היצע גני הילדים, בתי הספר והאוניברסיטאות. אנגליה ידועה כמקום משיכה להמון סטודנטים מכל רחבי העולם. בליברפול לדוגמא הוקמה אוניברסיטה לרפואה עם מחלקה מיוחדת לחקר הסרטן, מה שמלמד גם על חיזוק תחום הבריאות בצפון אנגליה.

מחירי הנכסים בצפון אנגליה נמוכים יותר מבעיר לונדון, החל מ- 300,000 ₪ כשהצפי הוא לעליית ערך משמעותית בשנים הקרובות

מיסוי נדל"ן באנגליה ומינוף

ראשית חשוב לציין שהממשלה בבריטניה מעודדת משקיעים זרים, והליך ההשקעה מסודר ושקוף. משקיע אינו מחויב לפתוח חשבון בנק באנגליה, הוצאה של הכסף לכל מקום בעולם מתאפשרת בקלות, מערכת המשפט מסודרת ורישום הנכסים בטאבו מתבצע כהלכה ובאופן שקוף באינטרנט.

בנושא מיסוי נדל"ן באנגליה תוכלו להיות רגועים מכיוון שלבריטניה ולישראל יש הסכם אמנת מס, למניעת כפל מס. כך שהמס מתקזז בין המדינות ובנוסף, באנגליה הכנסה של עד 12,500 פאונד בשנה פטורה ממס מה שהופך את נושא המיסוי לאטרקטיבי עבור השקעות נדל"ן באנגליה. עם זאת, יש להתייעץ עם יועץ מס מוסמך בבחינת השקעה שכזו.

בתחום ההלוואות והמינוף לרכישת נכס באנגליה, לנכס הראשון תידרשו להגיע עם 100% הון עצמי, אחריי 2-3 נכסים ישנה האופציה לקבל משכנתא בתנאי מימון שמגיעים ל- 70% מערך הנכס לאחר הוכחת קרדיט למטרת מינוף ההשקעה שלכם לבניית פורטופליו נכסים מניב.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן