ממלכת היציבות הפיננסית: שוק הדיור בגרמניה ממשיך לעלות

לאחר למעלה מארבע שנים רצופות של עלייה דרמטית במחירי הנכסים, שוק הדיור של גרמניה נותר חזק – ובמדינה בה היסטוריית שוק הדיור היא של יציבות כמעט מתמדת, מדובר בבשורה של ממש. מדוע זה קורה? מהן המגמות בגרמניה בכלל ובמערב גרמניה בכלל? כך מתנהלת מעצמה כלכלית מוצלחת.
איש עולה במעלה הגרף
תוכן העמוד:

כשהאבטלה יורדת – הכלכלה צומחת

אז מה סוד הקסם של גרמניה? ניתן לייחס לכך את הפליטים הרבים שהגיעו למדינה והשפיעו מאוד על שוק העבודה, את הריביות הנמוכות, את האבטלה הנמוכה מאוד וגם את הבנייה הזולה יחסית. בחודש מאי 2019, רק לפני שנה, מדד המחירים הגרמני עלה ב-9.01% לעומת השנה הקודמת, וזוהי הצמיחה הגבוהה ביותר שנמדדה במדינה מאז חודש דצמבר 2016.

מחירי הדירות עלו ב-10.22%, מחירי הבתים החדשים עלו ב-7.95% ובסופו של דבר, שוק הדיור הגרמני היה אחד הבודדים שהמשבר הכלכלי בשנת 2008 פסח עליו – מה שהעניק לה יתרון משמעותי נוסף.

 

זום אין: מה קורה בשוק הדיור במערב גרמניה?

שוק הדיור בדיסלדורף

דיסלדורף, העיר השביעית בגודלה בגרמניה, מונה יותר מ-600,000 תושבים. בשש השנים האחרונות גידול האוכלוסייה בעיר עמד על כ-7% ואילו מספר משקי הבית גדל בכמעט 8%. העיר דורגה על פי מדד איכות החיים של מרסר במקום השישי (!) בשנת 2019.

מספרים: מחיר הדירות החציוני עלה ב-7.05% ועמד על €2,791 למ"ר במהלך הרבעון הראשון של שנת 2019. מחירי בתים דו משפחתיים עלו ב- 7.25% ועמדו על €2,513 למ"ר.

 

שוק הדיור בקלן

קלן היא העיר הרביעית בגודלה בגרמניה, והיא ביתם של יותר משלושים מוזיאונים ומאות גלריות. אך לא רק חיי אמנות ותרבות פעילים יש בקלן, כי אם גם אוכלוסייה בשיעור הולך וגדל. מאז 2013 חל בעיר גידול של כ-4% באוכלוסייה והביקוש לדיור עלה ב-2%. אין ספק שיש מחסור בדיור פנוי בעיר. חרף היעד שהציב השלטון המקומי לפיו יבנו 6,000 דירות חדשות בשנה, במהלך השנים האחרונות נבנו רק 2,000-3,000 יחידות חדשות בשנים האחרונות.

מספרים: מחיר הדירות החציוני עלה ב-9.03% ועמד על € 3,107 למ"ר ברבעון הראשון של שנת 2019. מחירי בתים משפחתיים עלו בשיעור של 6.46% לסכום של €2,472 למ"ר.

 

שוק הדיור בדורטמונד

דורטמונד היא העיר הגדולה ביותר במחוז NRW, והשמינית בגודלה בגרמניה כולה. היא נחשבת גם למאוכלסת ביותר בחבל הרוהר והאוכלוסייה שלה גדלה בהתמדה, זאת הודות לאוניברסיטאות הרבות שבעיר, כמו גם מכוני המחקר הרבים, ביוטכנולוגיה, מוסדות תרבות ומוסדות היי-טק מובילים.

מספרים: דורטמונד נהנתה מעליית המחירים הגבוהה ביותר במערב גרמניה, בשיעור של כ-12.97% ל-1,647€ למ"ר. במהלך הרבעון הראשון של שנת 2019, המחיר החציוני לבתים דו משפחתיים עלה ב-6.25% ועמד על 2,125€ למ"ר.

 

השנים הקרובות יזמנו עלייה נוספת

במהלך השנים הקרובות, צפויה עליית מחירים נוספת, כך על פי אנליזות של הבנק הגרמני. הודות להגירה החיובית המתמשכת ושוק העבודה הממשיך להתפתח, מחירי הדירות והשכירויות כנראה ימשיכו לעלות – וזאת למרות הקורונה וההאטה שהיא כפתה על אירופה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב telegram
מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן