אוכלוסייה, כלכלה ושוק העבודה: כל מה שצריך לדעת על מחוז NRW

מחוז נורדריין-וסטאפליה, או בכינויו הרווח: NRW, הוא האזור המאוכלס והצפוף ביותר בגרמניה, הממוקם במערב המדינה. עם 17.9 מיליון תושבים המתגוררים בשטח של 34,112 קמ"ר, זוכה המחוז לא רק לאוכלוסייה מרובה, שוק עבודה משגשג ופיתוח עסקי מתמיד – הוא גם מככב ברשימות הנדל"ן הנחשקות ומושך אליו משקיעים מכל רחבי העולם. קבלו את תעודת הזהות הכלכלית של אחד המחוזות הכי מצליחים בגרמניה.
כדור בדולח בחול
תוכן העמוד:

אוכלוסיית מחוז NRW

על פי עדכון המבוסס על מפקד האוכלוסין המקומי שנערך בשנת 2017, ב-NRW התגוררו אז 17,912,134 תושבים. על פי תחזיות נוכחיות, האוכלוסייה המקומית גדלה בשיעור של 1.3% ועומדת היום על כ-18.1 מיליון נפש.

 

הכלכלה

בשנת 2019 יוצרו ב-NRW סחורות ושירותים בשווי של כ-711 מיליארד יורו, מה שהופך את המחוז לאחת המדינות החזקות ביותר בגרמניה, העומדת אף לפני אזור בוואריה ובאדן. חלקה של NRW מסך התפוקה הכלכלית של הרפבוליקה הפדרלית הגרמנית עמד על כ-21% נכון לשנת 2019.

על פי הערכה רשמית של קבוצת VGRDL (בתרגום חופשי: קבוצת העבודה לחשבונות לאומיים של מדינות), כלכלת NRW צמחה ב-0.2% בשנת 2019, לעומת השנה הקודמת. בשנת 2018 גדל כוח העבודה הכלכלי בשיעור של 1.6%, וזו הייתה גם הפעם הראשונה מזה 10 שנים שכוח העבודה גדל מהר יותר מאשר בכל הרפובליקה הפדרלית של גרמניה. בממוצע, כך על פי הערכות, הביצועים הכלכליים עלו בשנת 2019 ב-0.6%, והציבו את NRW במקום ה-11 באירופה.

 

שוק העבודה

מגמת התעסוקה החיובית נמשכת ב-NRW בשנים האחרונות, והיא עשתה זאת גם בשנת 2019. בשנה החולפת נוספו כ-126,000 משרות חדשות במחוז. שיעור האבטלה בצפון NRW עמד על 6.5% בשנת 2019, אל מול 5% בגרמניה כולה. בהשוואה לקודמת, חלה ירידה של 0.3% בשיעור האבטלה המקומי, בעוד שבגרמניה כולה הוא ירד ב-0.2%. מספר המובטלים הרשומים בצפון NRW ירד בשנת 2019, מה שממשיך מגמה של חמש שנים רצופות.

 

התעשייה

התהליך המואץ שעוברת כלכלת גרמניה בכלל ומחוז NRW בפרט מתקדם בהתמדה מאז תחילת שנות ה-60. חלקו של ענף השירותים בתוך כלל הייצור הכלכלי עומד היום על כ-72.3%, כשחלקה של התעשייה הוא 27.1% וחלקה של החלקות כמעט אפסי. התהליך הזה לא מוכיח רק את השינוי שעבר על כלכלת מערב גרמניה בעשורים האחרונים, אלא בא לידי ביטוי באופן טבעי גם בניתוח של שוק העבודה.

הרוב המכריע של כוח האדם בגרמניה מועסק בתחום השירותים מאז שנות ה-70 ובמקביל עלה מספר המועסקים במחוז ליותר מ-9.5 מיליון נפשות.

 

סחר חוץ

סחר חוץ ו-NRW הן כמעט מילים נרדפות. בשנת 2018, יותר מ-60% מכלל הייצוא של המחוז נע בין מדינות האיחוד האירופי, כשמדינות הייצוא המובילות מבחינת היקף סחר חוץ היו הולנד, צרפת, בריטניה ומחוץ לאיחוד – גם ארצות הברית. ענף הייצוא העיקרי הוא של מוצרים כימיים, מתכות, מכוניות וחלקי רכב.

השותפים החשובים ביותר של NRW בענף הייבוא הן הולנד, הרפובליקה העממית של סין, צרפת ובלגיה. מוצרי הייבוא העיקריים לאזור הם כלי רכב מנועיים, חלקי רכב, מתכות, ציוד לעיבוד נתונים, מוצרים חשמליים ואופטיים, ציוד לעיבוד נתונים, מתכות ומוצרים כימיים שונים.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן