נעים להכיר: המחוז החזק ביותר בגרמניה – NRW

NRW היא לא נבחרת הכדורסל הנוצצת של גרמניה או הגרסה המקומית ל-NBA האמריקאי, על אף שמדובר במעצמה מצליחה בפני עצמה: NRW, או בשמו המלא: נורדריין-וסטפאליה, נחשב לאחד המחוזות החזקים והמפתיעים במדינה. במה מדובר ומה הופך את המחוז למוצלח, איכותי ומבטיח כל כך?
ארמון בנורבגיה
תוכן העמוד:

שיעור קצר בגאוגרפיה

נורדריין-וסטפאליה היא אחת מ-16 המדינות המרכיבות את הרפובליקה הפדרלית של גרמניה. אחד מגורמי המפתח לחוסנה הכלכלי של נורדריין-וסטפאליה טמון במיקומה הגאוגרפי. במקום זה מצטלבים שני צירים אירופאיים מרכזיים: ציר צפון-דרום הממוקם בין דרום-מערב אנגליה לצפון איטליה, וציר מערב-מזרח, הנע בין העיר רוטרדם בהולנד לבין המדינות הגדולות במזרח אירופה.

 

התושבים של מחוז NRW שבגרמניה

מלבד יתרונות מיקום משמעותיים, חשוב לדעת כי בשטחה של המדינה חיים לא פחות מאשר 160 מיליון אנשים, הפזורים ברדיוס של 500 קילומטרים מבירת המדינה – דיסלדורף. נתון זה מהווה כ-30% מכלל אוכלוסיית האיחוד האירופי ומציב את NRW במקום השלישי מבחינת צפיפות האוכלוסין בגרמניה כולה, מיד אחרי ברלין, המבורג וברמן.

 

תמ"ג שאפשר לקנא בו

מיקום אסטרטגי – יש! אוכלוסייה צפופה ושטחי ענק – יש! ומה עוד? NRW נחשבת למדינה החזקה ביותר מבחינה כלכלית ברפובליקה הפדרלית של גרמניה. בשנת 2018 לבדה יצרה המדינה תמ"ג העומד על כ-705 מיליארד יורו. עד כמה מדובר בנתון פנומנלי? ובכן, די בכך שנזכיר כי מדינות מתקדמות לא פחות, דוגמת שוויץ, שוודיה, פולין ובלגיה, נשרכות מאחוריה מבחינת ייצור התמ"ג השנתי.

 

ממכרות הפחם למפעלים מודרניים

נורדריין-וסטפאליה הולכת ומחזקת את מצבה הכלכלי לאורך העשורים האחרונים. החל משנות ה-60 של המאה הקודמת ועד היום, עברה המדינה שינוי מבני אדיר. ממחוז המאופיין בענפי תעשייה מסורתיים דוגמת כרייה, הפך אט אט את פניו למקום שירות מודרני. בשנת 2018 הועסקו בענף השירותים של NRW למעלה משבעה מיליון תושבים, העוסקים בענפי תעשייה מגוונים. אקדמאים, מומחים בעלי שם ו"דם חדש" זורם ללא הרף לתעשייה המקומית, מה שמייצר לא מעט מקומות עבודה ובהתאם – גם חללים מסחריים להשקעה באיכות גבוהה.

 

חברה, תעשייה ואקדמיה

אחד המפתחות החשובים ביותר להצלחתה הכלכלית של חברה, טמון ביכולתה "לייבא" לשורותיה מוסדות נחשבים שיעניקו נופך איכותי לגוון האוכלוסייה, ייצרו מקומות עבודה חדשים ויהפכו את האזור לנחשק ומתקדם. נורדריין-וסטפאליה, כך נראה, מובילה גם באספקט הזה. בשנים האחרונות התיישבו במחוז מספר רב של ספקי שירותים בתחומי החברה והתעשייה. מפעלים חדשים נפתחו, מוסדות אקדמיים התבססו ואקדמאים בשלל תחומים הגיעו לעריה השונות של המדינה ופיתחו את הפן התכנוני, לוגיסטי, תחזוקה, מחקר ופיתוח ועוד.

לצד זאת, נורדריין-וסטפאליה היא ביתם של כמה ממוסדות המחקר המצטיינים באירופה כולה, כמו גם של מכוני מחקר, מרכזים טכנולוגיים וכדומה. כיום מונות האוניברסיטאות והמכללות בצפון המדינה בלבד כ-760,00 סטודנטים וכ-147,000 עובדים – מה שהופך את האזור לאחד המעסיקים הגדולים ביותר באירופה.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן