האכיפה מתגברת: לא תותר השכרה של נכס לטווח קצר ביוון, אלא בקיום ההוראות המחייבות

הממשלה היוונית מחמירה את אמצעי הענישה כנגד אתרי אינטרנט ופלטפורמות שיתוף ביתיות הפועלות ביוון. על פי התקנות החדשות שמקדם הפרלמנט היווני בימים אלה, פלטפורמות שיתוף שלא יספקו לרשות המיסים את המידע המלא על פעילותן – עלולות לספוג בקרוב עם קנסות כבדים.
השכרה של נכס לטווח קצר
תוכן העמוד:

שכירות יוקרתית ששכרה בצידה

נכסים לטווח קצר הם הקרם דה לה קרם של עולם השכרות הנדל"ן. הם ימוקמו, לרוב, באזורי נדל"ן מבוקשים, לרוב הם יניבו תשואות גבוהות מאוד ביחס לשכירות ארוכת טווח והודות לפלטפורמות התיווך השונות בין השוכרים למשכירים (דוגמת Airbnb, Booking ודומיהם) – השכרתן נעשית קלה מתמיד, ממש בלחיצת כפתור.

משקיעים? שימו לב

השקעה במדינה זרה מחייבת היכרות עם שוק הנדל"ן, עם הכוחות הפיננסיים הפועלים בו ועם התקנות הרשמיות של אותה מדינה. גם אם מדובר בתשואות גבוהות מאוד ובפוטנציאל רווח גבוה, שכירות קצרת טווח במדינות אירופה, כמו גם בארה"ב, מחייבת עמידה בתנאים השונים שמציב המחוקק באותו היעד. אם אתם משקיעים פרטיים, אל דאגה: כל שעליכם לוודא הוא שהדירה בעלת רישיון להשכרה לטווח קצר (דוגמה נהדרת לכך הוא הפרויקט הזה בסלוניקי, בו הבניין מצויד ברישיון המתאים ומאופיין בהשכרה לטווח קצר). עם זאת, בכל הנוגע לפלטפורמות השכרות ציבוריות – התמונה משתנה לחלוטין.

התקנות החדשות – ישנות

הכירו את הרשות העצמאית להכנסות ציבוריות ביוון, או בקיצור: AADE. ממש כפי שפועלת רשות המיסים בארץ, גם ביוון מבקשת הרשות לקבל אינפורמציה מלאה על סטטוס ההכנסות של בעלי הנכסים ולהבין מי המשכירים, מהו מחיר השכירות ללילה ופרטים פיננסיים נוספים הנוגעים לנכס. החוק החדש, שאת פרטיו מקדמים בימים אלו בפרלמנט היווני, קובע כי AADE מורשית לפנות אל פלטפורמות ההשכרה השונות ולדרוש מהם להגיש את האינפורמציה בתוך פרק זמן מסוים, בין אם הפלטפורמה ממוקמת ביוון ובין אם מחוצה לה.

הפלטפורמה לא פועלת על פי התקנות? הסנקציות בדרך

במידה והפלטפורמה מסרבת לספק את המידע המבוקש אודות המשתמשים, היא עשויה לספוג קנסות של עד 100,000€. מדובר בסכום אסטרונומי. לשם ההשוואה, בעלי נכסים פרטיים המשכירים את הנכס בשכירות ארוכת טווח ואינם מצהירים על פעילותם, מתמודדים עם קנסות קטנים הרבה יותר, עד 30,000€.

Airbnb: רקורד של סירוב

בהקשר הזה, מעניין להיזכר בצעד שנקטה פלטפורמת ההשכרות Airbnb, אחת הפלטפורמות הפופולריות ביותר בעולם, המתווכת בין שוכרים המחפשים יחידות מגורים לטווח קצר לבין בעלי הנכסים. בשנת 2017 סירבה Airbnb למסור את המידע האישי אודות לקוחותיה למשרד האוצר היווני, תוך שהיא טוענת כי נתוניהם האישיים של השוכרים כפופים לחוקים נוקשים של הגנת הפרט.

ומה הלאה ביוון?

מוקדם יותר השנה, הממשלה הודיעה כי תחמיר את האמצעים כנגד פלטפורמות השיתוף הציבוריות – מה שיגרור, בין השאר, קנסות כבדים והסרת הנכסים שאינם מוצהרים מהפלטפורמה. נוסף על כך, הודיע הפרלמנט כי ייושמו באופן מיידי תקנות אבטחה חדשות, תוספת על ביטוח רכוש ועוד. עם זאת, התקנות טרם יושמו במלואן. בימים אלו מוקמת ועדה מיוחדת, שתפקידה יהיה להמליץ למשרד האוצר מה יהיה גובה הקנס בהתאם לשווי הנכס ועל פי אזורי תמחור שונים.

בשורה התחתונה: לפני שמשקיעים בדירות להשכרה בטווח קצר ביוון, חשוב לפעול על פי התקנות החדשות. הרווח, במקרה הזה, כולו שלכם.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן