ג'ונסון מנצח בבחירות בבריטניה, הפאונד מזנק והסכם הברקזיט קרוב מתמיד

בחודש יולי 2019 העם הבריטי מימש את זכותו הדמוקרטית, והמפלגה השמרנית זכתה ברוב לא מבוטל. בוריס ג'ונסון, שמבקריו כינו אותו לא אחת כ"מוקיון" הודות לשערו הפרוע והתבטאויותיו הבעייתיות, זכה ברוב קולות. מה הקשר בין הניצחון לברקזיט? ואיך כל זה משפיע על השקעת הנדל"ן שלכם
ג'ונסון
תוכן העמוד:

זכייתו של בוריס ג'ונסון היא לא רק סוגייה פוליטית מעניינת שהופכת אדם שנוי במחלוקת לראש ממשלת בריטניה, אלא היא גם מבשרת את יציאתה הקרבה של הממלכה מהאיחוד האירופי. מאז עלייתו של ג'ונסון לראשות ממשלת בריטניה, הפאונד מראה זינוק דרמטי והסכם הברקזיט נראה קרוב מתמיד, מה שמשפיע באופן ישיר על כלכלת בריטניה ועל מחירי הנדל"ן בממלכה המאוחדת.

הפאונד המזנק

ניצחונו של בוריס ג'ונסון בבחירות בבריטניה גרם למטבע הפאונד להגיב כמעט מיד – ולזנק. המטבע הבריטי, שחווה ירידות בשנים האחרונות, מזנק דרמטית ברקע ההתרחשויות הפוליטיות ורושם עלייה חדה של 1.7% אל מול הדולר האמריקני, של 2% אל מול האירו ומראה גם עלייה אל מול השקל הישראלי, בשיעור של 2.4%.

מה מניע את האופטימיות הפיננסית הזו? הניצחון הסוחף של המפלגה השמרנית באופן כמעט מוחלט זיכה אותה לרוב בבית הנבחרים, שכוחם עומד על 362 מושבים (עד כמה מדובר בנתון דרמטי? כדי להשיג רוב מוחלט היו צריכים השמרנים להשיג 326 מושבים בלבד). הכוח הפוליטי הזה הופך את הפאונד לחזק מתמיד, מה שמשפיע ישירות על ערך הנדל"ן הבריטי אך לא פחות חשוב – גם מקדם את תוכנית הברקזיט.

הכינו את הברקזיט

בוריס ג'ונסון לא הסתיר מעולם את רצונו לקדם את תוכנית הברקזיט הצפויה להוציא את הבריטים אל מחוץ לאיחוד האירופי. כעת, עם ניצחונו, התוכנית צפויה לצאת לדרך כבר בסוף חודש ינואר 2020.

בשנים האחרונות הפכה המילה "ברקזיט" לאחת המילים המדוברות ביותר ברחוב הבריטי – ולא בכדי. כבר אחרי משאל העם שגרם להתפטרותו של קמרון שהתנגד למהלך ולאחר מכן עם בחירתה של תרזה מיי שהבטיחה לקדם את נושא הברקזיט אך העם הבריטי לא האמין לה, היה ברור שהבחירות הנוכחיות הן בעיקר על השאלה הגורלית הזו.

העם הבריטי ידע שזוהי הסוגייה העומדת על הפרק – והחליט בבחירות האחרונות להכריע אחת ולתמיד. ההכרעה, כך נראה, הייתה ברורה מאוד: בריטניה פורשת מהאיחוד האירופי בחסות בוריס ג'ונסון. הברקזיט יוצא לדרך.

הפנים שמאחורי ג'ונסון

האדם שיצעיד את בריטניה אל מחוץ לשורות האיחוד האירופי ראוי לפירוט רחב מעט יותר. אם כך, הנה קווים לדמותו של בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה הטרי.

אלכסנד בוריס דה פפפל ג'ונסון, האיש שנולד לפני 55 שנים למשפחה בריטית מהמעמד הבינוני-גבוה, התחנך במוסדות המובילים בבריטניה – החל מבית הספר איטון וכלה באוניברסיטת אוקספורד היוקרתית. לאחר שצבר רקורד כעיתונאי במגזין ה"טיימס" וב"דיילי טלגרף" אך פוטר, פנה לשדה הפוליטי – ונחל בו הצלחה רבה.

בין השאר, כיהן ג'ונסון כראש עיריית לונדון בין השנים 2008-2016, שימש כמזכיר המדינה לענייני חוץ וחבר העמים וכיום, בנוסף להיותו ראש ממשלת בריטניה ומנהיג המפלגה השמרנית, הוא גם חבר הפרלמנט הבריטי מטעם מחוז דרום ריסליפ ואקסברידג'.

במצע הבחירות שלו הוביל ג'ונסון קו מרכזי: בריטניה צריכה לפרוש מהאיחוד האירופי, ויפה שעת אחת קודם. אך נראה שזו אינה הסיבה היחידה שגרמה לבריטים לבחור בו. רבים ממצביעיו הם אינם מצביעי המפלגה השמרנית הקלאסיים, אך אישיותו האקסצנטרית, הסגנון ההומוריסטי שלו והיכולת שלו להתחבר לאנשים היא שהפכה אותו לפופולרי בקרב מצביעיו – שקבעו באופן מוחץ: ג'ונסון יהיה מי שיראה לבריטניה את הדרך החוצה מהאיחוד האירופי.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן