דירוג האשראי של בולגריה עולה לדרגה BBB

בשורה טובה למשקיעים: דירוג האשראי של בולגריה עולה לדרגה BBB, מה שמחזק את כלכלת המדינה והופך אותה ליעד עוד יותר אטרקטיבי להשקעות
דירוג האשראי של בולגריה
תוכן העמוד:

כלכלת בולגריה עולה שלב. סוכנות S&P – (Standard & Poor's) האמריקאית קבעה כי דירוג האשראי של בולגריה יעלה מדרגה -BBB לדירוג אשראי BBB. הדירוג החדש מציב את בולגריה בשורה אחת עם מדינות אירופאיות מפותחות, כמו למשל איטליה, ומבשר בכך למשקיעים ולגורמים כלכליים שונים המעוניינים לעשות עסקים במדינה: בולגריה היא מקום יציב ואטרקטיבי.

מהו דירוג אשראי?

דירוג אשראי הוא כלי חשוב במדידת יכולתה של המדינה לפרוע הלוואות. על החישוב, הנוגע לחברות כמו גם למדינות, אמונות חברות בינלאומיות עליהם נפרט מיד, והוא נמדד על פי ההיסטוריה הפיננסית של אותו הגוף, ההון העצמי, היקף ההתחייבויות שלו ועוד.

משקיעים פוטנציאלים המעוניינים להשקיע בנכסים שונים במדינה, נחשפים לדירוג האשראי ומסוגלים בשל כך לבצע הערכת סיכונים מושכלת ולהבין האם מדובר במקום אטרקטיבי או נחשל, ויתרה מכך – מהי התשואה העתידית המשוערת על ההשקעות במקום.

האותיות שמאחורי הדירוג

בעולם קיימות מספר סוכנויות העוסקות, בין השאר, בקביעת דירוג האשראי של מדינות וחברות. לצד חברת פיץ' ומודי'ס, נמצאת גם חברת Standard & Poor's – שהעניקה לבולגריה את המדד הנוכחי – ונחשבת לאחת הוותיקות והאמינות בתחום זה.

דירוג האשראי מיוצג על ידי אותיות ומספרים, כשהגבוה ביותר הוא "AAA" – ייצוג של יכולת מעולה לפריעת תשלומים, אחריו AA"" שמשמעותו היא שאותו הגוף מסוגל לפרוע תשלומים ביכולת גבוהה מעבר לממוצע והנמוך ביותר הוא D, המסמל מדינה שאינה עומדת בהתחייבויותיה. מדינת ישראל, למשל, ניצבת בגאון עם דירוג אשראי של "-AA", נכון לחודש אוגוסט 2018.

בולגריה: מאזנים יציבים

בולגריה, אם כן, נכנסת לעידן חדש, בו דירוג האשראי שלה עומד על דרגת BBB. על פי מדדי האשראי השונים, דירוג BBB ניתן למדינות במעמד בינוני, שתוצאותיה מניחות את הדעת. על פי ההערכות, כלכלת בולגריה צמחה באופן משמעותי, זאת מבלי שהדבר יבוא על חשבון איזון מקרו-כלכלי. המאזנים שלה חזקים, ההתקדמות שלה משביעת רצון והיא מגלה יציבות כלכלית.

התחזית בבולגריה: המשך עלייה

חברת P&S, הנחשבת לאחת מסוכנויות דירוג האשראי המשמעותיות בזירה הבינלאומית, מוסרת כי במידה והמשק הבולגרי ימשיך לצמוח מבלי שהדבר יבוא על חשבון הביצועים החיצוניים של המדינה – דירוג האשראי יעלה עוד יותר.

בין השאר, מציינת P&S, כי "הדירוג יעלה במידה ובולגריה תחייב שיפורים מבניים ומוסדיים נוספים, למשל, בדרכה לאימוץ מטבע האירו". להבנת סוכנות דירוג האשראי, התחום העיקרי שנותר בטרם תעלה בולגריה לדירוג אשראי גבוה יותר הוא מתן מענה לצורכי שוק ההון בשני בנקים מקומיים במדינה. עם זאת, מדגישה הסוכנות, לא הכול תלוי בשליטתה של בולגריה, אלא חלק מהשיפורים בכלכלת המדינה מצויים בידי שר האוצר של דנמרק וה-ECB (הבנק האירופאי המרכזי). בשורה התחתונה: הביצועים הכלכליים של בולגריה, אם למדוד על פי קריטריונים כמותיים, הם חזקים, במידה כזו שתאפשר לה בשנת 2020 להצטרף לאיחוד האירופי ולאמץ את מטבע האירו.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן