לקנות נדל"ן בלי לקנות נדל"ן – כך תעשו את זה

לקנות נדל"ן בלי לקנות נדל"ן – משהו באמירה הזאת מצלצל לכם מוזר? ייתכן שכבר מזמן חלמתם להשקיע בנדל"ן בחו"ל, אם כי, עד מהרה נהיה ברור שאין בידכם את הסכום הנדרש לרכישת הנכסים, שהרי מחירם הוא, ללא ספק, איננו זול.
רכישת נדל
תוכן העמוד:

קרנות נדל"ן: חלופה עבור קניית נדל"ן

אז איך בכל זאת ניתן להשקיע בנדל"ן בחו"ל וגם להניב מההשקעה רווחים נאים? מסתבר שאפשרות כזאת באמת קיימת: השקעה בנדל"ן באמצעות קרנות. במאמר נרחיב על פעילות ואיך אפשר להשקיע בנדל"ן בחו"ל באמצעות אחת מהקרנות שפועלות בארץ?

 

מהי קרן נדל"ן וכיצד הדברים עובדים?

האופן שבו פועלת קרן נדל"ן מזכיר מאוד את דפוס פעולתן של קרנות נאמנות – חברות המתמחות בניהול השקעות של משקיעים והמנתבות את השקעותיהם באופן מרוכז לטובת השקעה במגוון פרויקטים. בדומה לכך, מאגדת קרן נדל"ן את כספיהם של כמה משקיעים ומשקיעה את הסכום הכולל בנכסים / פרויקט יזמי בחו"ל.

בצורה כזאת, גם אנשים שאין ברשותם את הסכום המספק לרכישת נכס באופן עצמאי, יכולים להיות חלק מקבוצת משקיעים, ויחדיו ליהנות מרווחים שיניב הנכס (בגובה יחסי לסכום שהשקיעו, כמובן).

 

קרנות ריט

ואם כבר מדברים על קרנות נדל"ן, מן הראוי להזכיר גם את קרנות ריט (קרנות REIT – ראשי תיבות של Real Estate Investment Trusts). בניגוד לקרנות נדל"ן הפועלות בעיקר בזירה של פרויקטים יזמיים, קרנות ריט ממקדות עם פעילותן בנכסים מניבים. כלומר, קרן ריט רוכשת נכסים שונים (בעיקר נדל"ן מסחרי), עוסקת בניהולם ובגביית דמי השכירות, בעוד סך הרווח של הקרן בשיעור של 90% מחולק בין המשקיעים במסגרת דיבידנט. בצורה כזאת, משקיעים הרוכשים יחידות בקרן ריט, משתתפים, למעשה, בצורה עקיפה בהשקעה בנכסים המצויים בבעלותה של חברת ההשקעות.

 

מדוע להשקיע בקרנות נדל"ן?

אחת מהשאלות הנפוצות שעולות בנוגע לקרנות נדל"ן וקרנות ריט היא 'האם הן עדיפות על פני השקעה בשוק ההון ובמניות?' מבחינה מסוימת כן: תחום הנדל"ן הינו יציב באופן יחסי ומושפע פחות מתנודות ומשברים. קרן ריט, למשל, מתאפיינת בתשואה כמעט זהה לזו של המניות, ויחד עם זאת, כרוכה לרוב בסיכון נמוך יותר.

כמו כן, ישנם יתרונות נוספים הגלומים בהשקעה בקרנות נדל"ן בחו"ל. המרכזי שבהם כבר הוזכר לעיל: היכולת להשקיע בפרויקטים שלא הייתם יכולים להשקיע בהם לבד מפאת עלותם הגבוהה. שנית, השקעה מסוג זה מנוהלת על ידי הקרן – גורם בעל ידע מעמיק בתחום הנדל"ן, מה שמצמצם את הסבירות להשקעות לא מחושבות ולא כדאיות מבחינה כלכלית. ובסופו של דבר, מאחר וניהול ההשקעה מצוי בידיה של הקרן, ההתעסקות מצד המשקיע היא מינורית ולא דורשת מצדכם השקעת זמן גדולה מדי.

 

איך עושים זאת בפועל?

רגע לפני שאתם שוברים את קופת החסכונות שלכם וניגשים עם הכסף לאחת מקרנות הנדל"ן, חשוב שתעברו על הצ'ק ליסט הבא במטרה להבטיח כי השקעתכם תהיה נבונה ובאמת תניב את הרווח הרצוי.

התחילו עם רכישת מידע אודות התחום: קראו חומר מקצועי רלוונטי, הכירו את הניואנסים הקטנים שמאפיינים את זירת ההשקעות בנדל"ן בחו"ל – ככל שתרבו בקריאה, כך תצליחו לגבש בהמשך אסטרטגית השקעות חכמה יותר. בשלב הבא עליכם להחליט האם תרצו להשקיע בפרויקטים יזמיים (ואז באופן טבעי תפנו אל קרנות נדל"ן בחו"ל) או שתעדיפו השקעות בנכסים מניבים (ותבחרו, ככל הנראה, בקרן ריט שתשקיעו דרכה).

 

הדרכים להשקעה בקרנות ריט

אם בחרתם להשקיע בקרנות ריט, כדאי שתדעו שקיימות מספר דרכים לעשות זאת. לנוחיותכם ריכזנו רשימה קצרה שלהן:

 

רכישת תעודות סל

למשל, של מיטב סל ריט ארה"ב או של פסגות סל נדל"ן אירופה. כך תקבלו חשיפה לאינספור קרנות ריט במגוון מדינות העולם.

 

רכישת קרן נאמנת אקטיבית

מדובר בקניית יחידות בקרן אקטיבית שיש ברשותה קרנות ריט בחו"ל. למשל, פסגות חו"ל נדל"ן חייבת או מגדל מניות נדל"ן מניב צפון אמריקה.

 

רכישת קרן סל בחו"ל

קרנות סל ETF שעורכות מעקב אחר מדדי ריט. למשל, VNQ, VNQI, RWO.

 

בחירת הקרן

כעת עליכם לערוך היכרות עם השוק והשחקנים בו: סקרו את תשקיפי הקרנות, עקבו אחר היסטוריית ההשקעות שלהן ובחרו את הקרן, אשר עימה תרצו לעבוד. לצד כל אלו, חשוב שתבחנו לעומק את נושא המיסוי ותכירו את ה'אותיות הקטנות' – זאת, כדי לקבל מושג בנוגע לגובה נטו של הרווח הצפוי בעקבות השקעתכם.

וכמובן, אף פעם לא יזיק ייעוץ מקצועי של מומחה בתחום. כך תוכלו להגביר באופן ניכר את הסבירות כי ההשקעה שלכם תשתלם.

אז קדימה, העזו והצליחו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב telegram
מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן