נדל"ן במזרח גרמניה – עושים סדר במשולש ההשקעות של מזרח גרמניה

סיגל וויסוסר, ציידת נדל”ן בגרמניה המלווה משקיעים מישראל ואירופה עושה סדר במה שהיא מכנה “משולש ההשקעות של מזרח גרמניה”
נדל
תוכן העמוד:

רבים פונים אלי בשאלה היכן כדאי להשקיע בגרמניה היות והם נחשפים למגוון עצום של אפשרויות בכל רחבי המדינה, מה שיוצר עבורם הרבה תהיות וסימני שאלה. היות וגרמניה משתרעת על שטח עצום ההבדלים שבין האזורים השונים מהותיים ונבחנים במגוון רחב של פרמטרים שיש ללמוד אותם לעומק טרם ההשקעה.

את ההבדלים האלה תמצאו גם בין הערים השונות והעלות של נכס ברחוב מסוים עשויה להיות גבוהה בהרבה מנכס שנמצא ממש מעבר לפינה. לאזור שכדאי לבחון מקרוב אני קוראת "משולש ההשקעות של מזרח גרמניה" קרי – נדל"ן במזרח גרמניה והוא לייפציג, דרזדן (וסביבתן), כולל את ברלין.

נדל"ן בברלין

שוק הנדל"ן בבירת גרמניה עולה בצורה מתמדת בשנים האחרונות מכמה סיבות:

הסיבה הראשונה, הגירה חיובית שתורמת לעליה חדה במספר התושבים (לידיעה כללית – הקהילה הישראלית בעיר כבר מונה לפי הערכות למעלה מ- 20,000 איש וממשיכה לעלות), שיפור במצב הכללי ועליה בכוח הקניה של התושבים, פיתוח אורבני וטכנולוגי מואץ, מחיה זולה ושילוב מושלם של תרבות, עסקים, אקדמיה וזירה בינלאומית ססגונית ותוססת. ברלין הפכה למרכז אירופה ולכן גם לשוק מועדף על משקיעים רבים. בעוד שבאזורים כמו קרויצברג, שארלוטנבורג, שוננברג, פרנצחאוארברג ופרידריכסהיין המחירים נחשבים ליקרים וניתן מדי פעם למצוא "מציאה" (כמו דירה באחד האזורים הכי נחשבים ב- 3,100 יורו למ"ר בלבד!). באופן כללי ברלין מתאימה לזן משקיעים שמבינים שנכס בעיר משול למניית זהב – תמיד תוכל להשכיר/למכור בקלות או לפרוש לשם בכיף בשלב מסוים.

ולאלה מבניכם שמתלבטים בנוגע לברלין – האם לא הייתם קונים ברגע זה דירה בתל אביב ב- 600,000 ₪ ובתשואה של 3 אחוז? נקודה למחשבה.

נדל"ן בלייפציג

בשנים האחרונות לייפציג הפכה ליעד נדל"ני חם וכיום די מאתגר למצוא בה מציאות והתשואה הממוצעת שתקבלו היא 4-5 אחוז. גם לייפציג כמו ברלין נשענת יותר ויותר על השבחה מעליית ערך והיא עוברת תהליכים שדומים לברלין. העיר מונה כ- 650,000 תושבים ונהנית מפיתוח אורבני מואץ, סצנת תרבות ואומנות תוססת, אוניברסיטאות ומרחב עסקי מתפתח. אחת הסיבות שתרמה להתפתחות העיר לדעתי היא הרחבת הפעילות של מפעלי פורשה באזור שמשכה אחריה חברות נוספות בתעשיית הרכב.

אולם בשיחה שקיימתי עם אחד הקולגות שלי, ברוקר מקומי וותיק נודע לי שלאחרונה ניתן לראות מגמה של זליגה מלייפציג לערים שמסביב משום שעליית המחירים בעיר הקטנה יחסית. בינינו השקעה במחיר "שפוי" כבר קשה מאוד למצוא והשחקנים המובילים בעיר הם יזמים ומשקיעים מישראל.

נדל"ן בדרזדן

עיר הבירה של מדינת סקסוניה והעיר ה- 15 בגדולה בגרמניה שנחשבת ליפה בערי מזרח גרמניה משום היותה מרכז הבארוק הגרמני. מטרופולין דרזדן מונה למעלה ממיליון תושבים ויש בה כ- 25 אוניברסיטאות מובילות כשהידועה שבהן היא "אוניברסיטת דרזדן לטכנולוגיה" – מהגדולות והחשובות בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל. כמו כן בדרזדן עשרות רבות של קולג'ים ומוסדות אקדמיה, זו עובדה שהפכה אותה לעיר אוניברסיטה קלאסית שמושכת אליה מדי שנה עשרות אלפי סטודנטים מכל העולם ובעקבותיהם מגיעים לעיר עסקים, חברות וגם משקיעים נדל"ן. המחירים בעיר דומים מאוד ללייפציג וגם בה ניכרת עליית מחירים אך משום גודלה ועוצמתה הכלכלית יש לדרזדן הרבה יותר מה להציע בנושא של השקעות נדל"ן במזרח גרמניה והיא מהווה יעד שבהחלט כדאי לבחון אותו מקרוב.

מאמרים נוספים שכנראה יעניינו אותך
דילוג לתוכן